Na czym polega i jakie ma zastosowanie sztancowanie?
- Szczegóły
Procesy wykorzystywane w przemyśle służą do nadania surowcom i półproduktom określonych własności użytkowych. Różne materiały ulegają rozmaitym przekształceniom, dzięki którym uzyskują odpowiednie parametry i stopień złożoności. Jedną z cech, która jest w wielu przypadkach bardzo istotna, jest właściwy kształt i konkretne wymiary. Taka sytuacja dotyczy także materiałów samoprzylepnych.
Na czym polega i jakie ma zastosowanie sztancowanie?
W procesie produkcyjnym uzyskiwane są rolki o określonej szerokości i długości zbobinowanego, czyli nawiniętego na wąską tuleję kartonową materiału. Wytwarza się także arkusze samoprzylepnych papierów, pianek lub folii. Jednak poza wymiarami rolek czy arkuszy przy wytwarzaniu tego rodzaju produktów często ważne jest uzyskanie bardzo konkretnego kształtu samego materiału samoprzylepnego. Mogą to być rozmaite kształty geometryczne, w zależności od potrzeb danej aplikacji: niewielkie kółka, prostokąty, a nawet bardziej skomplikowane wzory. Dodatkowym wymogiem jest to, by były one dostępne w postaci rolki lub arkusza zawierającego ich konkretną ilość, ponieważ taka forma ułatwia realizowanie innych procesów technologicznych, w których tego typu produkty są używane. Najczęściej tego rodzaju efekt można uzyskać, stosując różne warianty sztancowania. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi i sprawdźmy, na czym on polega oraz jak przebiega.
Sztancowanie materiałów samoprzylepnych
Sztancowanie jest wycinaniem określonego kształtu w materiale. Pierwotnie był to proces introligatorski, który służył do wycinania otworów w papierach, kartonach i tekturach. Do dziś w ten sposób są produkowane m.in. okienka na opakowaniach, niewielkie karty lub żetony czy materiały reklamowe o fantazyjnych kształtach. Sztancowanie jest możliwe dzięki stosowaniu wykrojników. Są to specjalnie przygotowane formy wykonane najczęściej z metalowych taśm o ostrych krawędziach. Taśmy są formowane w taki sposób, by wycinały w materiale pożądany kształt, np. kółka, trójkąty czy bardziej skomplikowane figury, w zależności od potrzeb.
Sztancowanie jest powszechnie używane w różnych innych branżach do produkcji rozmaitych przedmiotów. Używa się go również przy wytwarzaniu materiałów samoprzylepnych. Proces ten jest jednak nieco zmodyfikowany i bardziej przypomina rycowanie, czyli nacinanie materiału samoprzylepnego bez przecinania jego nośnika (podłoża). Jednak ze względu na możliwość uzyskiwanie rozmaitych kształtów przyjęło się używać nazwy sztancowanie.
Podczas sztancowania materiałów samoprzylepnych wykrojnik przecina warstwę papieru, filcu, silikonu czy innego tworzywa sztucznego. Jest on jednak tak skonstruowany, że elementy tnące nie naruszają warstwy przekładki zabezpieczającej klej. Dzięki temu część użytkowa może być pozostawiona na rolce lub arkuszu. Część zbędna często jest automatycznie usuwana, choć nie jest to reguła i zależy od tego, w jaki sposób będzie używany cały produkt.